Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

ZOO Design Conference

2017-04-05
ZOO Design Conference

Specjaliści z całego świata spotykają się w Polsce!

Ogrody zoologiczne i akwaria (istniejące od 200 lat) znajdują się w około 10 000 miejscowości na wszystkich kontynentach. Każda z tych instytucji wywiera wpływ ekonomiczny na gospodarkę miasta, w którym funkcjonuje. Obok zapewnienia miejsc pracy, podnosi atrakcyjność turystyczną regionu oraz korzysta z lokalnych usług i odprowadza podatki. Najważniejszą rolą ogrodów zoologicznych jest jednak ochrona zwierząt oraz edukacja ekologiczna. Coraz więcej mieszkańców zoo jest krytycznie zagrożonych wyginięciem w środowisku naturalnym. Część gatunków już zniknęła i można je spotkać tylko w ogrodach, które stają się jedynym miejscem umożliwiającym ich przetrwanie.

Dzięki zmianie postrzegania tych instytucji rola ochrony gatunkowej stała się dużo ważniejsza niż ich funkcja wystawiennicza. W praktyce oznacza to coraz większą troskę o dobrostan zwierząt, co z kolei wiąże się z dbałością o miejsce, w którym żyją (wybieg, woliera, terrarium czy akwarium) w sposób kompleksowy od wyposażenia, przez roślinność, zagospodarowanie terenu , aż po działania opiekunów czy wzbogacanie środowiskowe. Niestety żadna szkoła nie uczy jak projektować i budować odpowiednie dla zwierząt przestrzenie z uwzględnieniem specyfiki gatunku. Nad zagadnieniami w tym zakresie dyskutują eksperci z całego świata podczas siódmej konferencji ZOO DESIGN CONFERENCE, która odbywa się we Wrocławiu, a której współorganizatorem jest ZOO Wrocław.

– Wspólnie zastanowimy się nad tym, jak skutecznie okiełznać najniebezpieczniejsze zwierzę w zoo, czyli architekta – wyjaśnia z uśmiechem Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo. Wśród prelegentów konferencji pojawi się m.in. Jon Coe, światowy autorytet w dziedzinie projektowania ogrodów zoologicznych, botanicznych, parków rozrywki i rezerwatów przyrody, które tworzył w piętnastu krajach na sześciu kontynentach.

Program konferencji został podzielony tematycznie na trzy części. Dzisiaj (w środę, 5 kwietnia) uczestnicy omawiają trendy w dziedzinie projektowania i rozwoju ogrodów zoologicznych. Jutro skupią się na temacie wzbogacania i urozmaicenia ekspozycji dla zwierząt. W piątek zaś będą rozmawiać o technicznych aspektach projektowania ogrodów zoologicznych.

Wrocławskie zoo nieprzypadkowo zostało gospodarzem tegorocznej edycji konferencji. Może się ono pochwalić nie tylko sukcesami hodowlanymi i dynamicznym rozwojem w ostatnich latach, ale tez niezwykle bogatą, liczącą już 151 lat, historią. Dzięki temu architektura ogrodu stanowi wyjątkowy przekrój przez dzieje projektowania tego typu miejsc: od najstarszych budynków z 1863 po supernowoczesny kompleks Afrykarium-Oceanarium, otwarty jesienią 2014 roku.

Więcej informacji: www.zoodesignconference.com

Partnerzy

Bootstrap Slider