Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

"Back to nature" - Powrót do natury

“Back to Nature – breaking barriers between city dwellers and wildlife”) to pilotażowy projekt ZOO Wrocław, który zyskał dofinansowanie The Disney Conservation Fund.

Celem projektu jest zaangażowanie dzieci i ich rodzin w odkrywanie otaczającej ich lokalnej przyrody, a także pokazanie możliwości spędzania czasu wolnego na łonie natury. Założono więc realizację cyklu pięciu wyjątkowych warsztatów edukacyjnych  dla dzieci w wieku 9-12 lat. Spotkania  odbywały się w różnych miejscach i były poświęcone różnym tematom. Pierwsze z nich to bezpośredni kontakt z bezkręgowcami, takimi jak karaczan madagaskarski, skorpion, ptasznik kędzierzawy, liściec czy spawęk. Dzieci nie tylko miały okazję stanąć „oko w oko” z tymi zwierzętami, ale również dowiedzieć się o ich biologii czy behawiorze. W ten sposób pracownicy wrocławskiego zoo chcieli przełamać stereotypy dotyczące bezkręgowców i wytłumaczyć ich pozytywną rolę w przyrodzie. Dzieci dostały również „zadanie domowe” do wykonania z rodzicami. Zabrały do domów zestaw do samodzielnej budowy hotelu dla owadów, który można zamontować w najbliższej okolicy domu, np. na balkonie lub działce i obserwować go regularnie, aby poszukiwać śladów działalności owadów w środowisku naturalnym.

Kolejne spotkania poświęcone były ptakom, nocnemu życiu ssaków, m.in. nietoperzy i lokalnej florze. Projekt zakłada współpracę dzieci z ich rodzinami. Wsparcie rodzin było konieczne do wykonywania zadań domowych, dokumentowania osiągnięć i efektów podejmowanych działań.

Udział w projekcie ma uwrażliwić uczestników na problemy ochrony przyrody i kształtować zachowania pro-ekologiczne. Ma się do tego przyczynić nowa, praktyczna wiedza zdobyta przez dzieci, którą będą mogły dzielić się nią z rodziną i znajomymi.

Projekt był realizowany od listopada 2017 roku do maja 2018. Każde spotkanie trwało od 2 do 3 godzin.
____________
O PROJEKCIE

"Back to Nature – breaking barriers between city dwellers and wildlife" to pilotażowy projekt prowadzony przez ZOO Wrocław. Celem głównym jest zaangażowanie dzieci i ich rodzin w odkrywanie i poznawanie otaczającej ich przyrody, oraz pokazanie możliwości spędzania czasu wolnego na łonie natury. Celami dodatkowymi są:

Ideą jest, aby poprzez spotkania w kameralnym gronie połączyć interakcję z lokalną przyrodą wraz z zabawą i zacieśnianiem więzi emocjonalnych pomiędzy dziećmi a ich rodzinami.

Projekt zakłada multisensoryczny kontakt z naturą poprzez obcowanie z żywymi zwierzętami i roślinami a także zapoznawanie się ze śladami i tropami zwierząt, rozpoznawanie ich dźwięków, samodzielne obserwacje, zapoznanie się z lokalnymi gatunkami roślin. Celem zadań w poszczególnych blokach będzie także zwrócenie uwagi na rolę i korzyści z bioróżnorodności. Oswojenie z otaczającą przyrodą, obalanie stereotypów i przełamywanie barier.

Projekt został podzielony na 4 bloki tematyczne i jeden wyjazd. Projekt ma się rozpocząć w listopadzie 2017 roku a zakończyć w kwietniu 2018 roku.

Grupa docelowa

Grupa docelowa - dzieci ze szkoły podstawowej, z klas IV – VI (odpowiada to przedziałowi wiekowemu 9-11 lat) z opcją rozszerzenia o klasy VII (wiek 12 lat) i ich rodziny. Dzieci będą pochodzić z placówek publicznych, aby projekt nie kierować do grupy najzamożniejszej, z której dzieci przeważnie trafiają do szkół prywatnych. Zależy nam, aby z projektu pilotażowego skorzystały przede wszystkim dzieci, które nie mają zbyt dużego wyboru spośród autorskich projektów oferujących edukację ekologiczną na innowacyjnym poziomie.

Pochodzenie odbiorców – miasto Wrocław.


DOFINANSOWANIE

POWRÓT DO NATURY (“Back to Nature – breaking barriers between city dwellers and wildlife”) zyskał dofinansowanie w wysokości 5 000 CHF z The Disney Conservation Fund.


WRÓĆ

Partnerzy

Bootstrap Slider