Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

O współpracy z Photo Ark i uczelniami czyli ochrona gatunkowa inaczej

2017-10-25
O współpracy z Photo Ark i  uczelniami czyli ochrona gatunkowa inaczej

Polskie zwierzęta na światowej platformie zagrożonych gatunków i ZOO Wrocław w rankingu europejskich ogrodów

Wczoraj (poniedziałek, 23.10.2017) we wrocławskim zoo odbyło się spotkanie dla mediów ze światowej sławy fotografem przyrody – Joel Sartore. Jego zdjęcia publikowano na łamach takich gigantów jak New York Times, Life, Newsweek czy National Geographic oraz niezależnym analitykiem europejskich ogrodów zoologicznych – Anthony Sheridan.

Wrocławskie zoo Joel Sartore wybrał do realizacji „Fotograficznej Arki” czyli projektu Photo Ark. To portrety zwierząt reprezentujących zagrożone gatunki, którym grozi wyginięcie w środowisku naturalnym lub już się to stało. To jedyne zoo w Polsce, które odwiedza Joel i gdzie znalazł około 70. wyjątkowych zwierząt do swojego projektu. Tym sposobem, mieszkający w Polsce, przedstawiciele gatunków takich jak kuskus, bawolec kama, takin złoty, jeleń Alfreda, arui libijskie, talapoin gaboński czy polatucha olbrzymia, znajdą się „na arce Joel’a”.

- Wydaje się, że istnieje wiele tysięcy zdjęć zwierząt. To prawda, ale jednak większość gatunków nadal nie jest dobrze sfotografowana. Są zwierzęta, których zdjęcia są rzadkie lub nawet nie istnieją. Jest też wiele gatunków, których jedyne zdjęcia jakimi dysponujemy to rozmazane z foto trapów albo są to zdjęcia preparatów z muzeów  – mówił Radosław Ratajszczak, prezes ZOO Wrocław. – Jesteśmy zaszczyceni, że możemy się przyczynić do powstania tej „fotograficznej arki”. Być może ludzie, którzy nie znają wielu zwierząt z tych zdjęć, zobaczą je, pokochają i będą chcieli je chronić. – podkreślał Ratajszczak.

- Fotografie, które wykonuję muszą mieć to coś, abyśmy mieli szansę zainteresować opinię publiczną ochroną gatunkową i  zmusić ludzi do przemyślenia swojej roli w świecie. – mówił Joel Sartore.

Celem projektu jest sfotografowanie wszystkich zagrożonych gatunków zwierząt, których jest około 15 000. Sartore podkreślał rolę ogrodów zoologicznych w ochronie zwierząt nazywając je „prawdziwymi arkami”.

- Anthony Sheridan od dziesięciu lat zajmuje się rankingiem ogrodów zoologicznych. Opracował specjalny system punktacji i pokaże nam jaką pozycję zajmował oraz zajmuje Wrocław na tle europejskich ogrodów. – przedstawiał drugiego gościa Radosław Ratajszczak.

Podczas swojego wystąpienia Sheridan przedstawił najważniejsze założenia prowadzonych analiz oraz zaprezentował wyniki swoich badań. Na końcu opowiedział również o swoim „dziecku” czyli projekcie ochrony gibonów w Wietnamie, który wspiera również wrocławskie zoo.

Po konferencji prasowej rozpoczął się wykład, w którym wzięło udział około 150 osób, głównie studentów Uniwersytetu Przyrodniczego.

Partnerzy

Bootstrap Slider