ZOO Wroclaw Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILETPrzekaż darowiznę Language:
Odwiedź:

Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda

2019-07-03
Nowy wybieg dla takinów i jeleni Alfreda

Wrocławskie zoo zmienia się nieustannie.

Wrocławskie zoo zmienia się nieustannie, dba o dobrostan zwierząt. W tym tygodniu został udostępniony nowy wybieg dla takinów złocistych, a chwilę wcześniej dla jeleni Alfreda. Wybiegi  po remoncie i przebudowie są bliskie środowisku naturalnemu,  przestronne i przystosowane do potrzeb hodowli tych wspaniałych zwierząt.

We wrocławskim ogrodzie mieszka pięć takinów złocistych - Xian, Johnny Woo, Wanju, Zhaoze oraz młoda Shanxi, urodzona u nas w marcu samica. Dorosłe osobniki przyjechały w ramach wymiany hodowlanej na przełomie czerwca i lipca 2017 r. z ogrodów zoologicznych w Libercu, Dreźnie i Berlinie.

Specjalnie na ich potrzeby został utworzony wybieg kilkukrotnie większy od poprzedniego. Obecnie zwierzęta mają nieograniczony dostęp do stawu i możliwość wchodzenia na skałki. Chcemy prowadzić hodowlę takinów, stąd tak duża rozbudowa - mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt, brygadzista sekcji kopytnych.

Takiny złociste (Budorcas taxicolor bedfordi) to gatunek endemiczny chińskich wyżyn w prowincji Shanxi, gdzie można je spotkać do wysokości 4 500 m n.p.m. Należą do największych przedstawicieli kozłowatych, w co dość trudno uwierzyć patrząc na nie. Osiągają do 2,2 m długości ciała przy 1,4 m wysokości i masie ciała nawet 350 kg. Zgodnie ze statusem IUCN należą do gatunków narażonych na wyginięcie (Status VU).  Żerują rano i przed wieczorem. Żywią się pędami, po które mogą sięgać na wysokość do do 3 m, wspierając przednie nogi na pniu lub przewracając młode drzewka.

- Cieszymy się, że takiny tak szybko się adaptują do nowych warunków. Naszym celem jest przywrócenie ich do naturalnego środowiska, dlatego praca hodowlana musi być na jak najwyższym poziomie  Nowy wybieg spełnia wszystkie najnowocześniejsze wymogi, jest tak przestronny, że moglibyśmy pokusić się jeszcze - co najmniej - o dwie samice – dodaje Karolik.


Otworzyliśmy także wybieg dla jeleni Alfreda (Rusa alfredi), znajdujący się zaraz obok wybiegu takinów. Jelenie mają nieograniczony dostęp do wody oraz tereny porośnięte drzewami i krzewami. Jeleń Alfreda to jeden z najrzadszych ssaków na świecie, endemit Filipin – występuje na wyspach Panay i Negros. Zamieszkuje pozostałości lasów deszczowych. Przez ponad 40 lat uznawany był za wymarły. Dopiero w 1986 r. brytyjski zoolog rozpoznał w oswojonym zwierzęciu (w jednej z wiejskich chat na wyspie Panay) samca tego gatunku. Obecnie hodowla w zoo jest dla niego jedyną szansą na przetrwanie. W Czerwonej Księdze gatunek ten ma status zagrożonego wyginięciem - endangered (EN). Głównymi zagrożeniami są kłusownictwo i wylesianie naturalnego środowiska.

Aby trafić na nowe wybiegi należy udać się do historycznej części ogrodu (po prawej stronie od głównego wejścia). Od Terrarium prowadzi alejka wzdłuż wybiegu danieli, przejdziemy obok sów i manuli, aż trafimy na wybieg takinów złotych. Jest tu niezwykle przyjemnie - starodrzewie zapewnia tam cień a dzięki specjalnie wyselekcjonowanym nasionom traw firmy Sowul&Sowul, wybiegi nie tylko pięknie się prezentują, ale też dostarczają zwierzętom pokarmu.

Kilka informacji o wybiegach:

Powierzchnia Działki – 128 943, 00 m²
- w tym obszar objęty opracowaniem: 7 817, 00 m²

Powierzchnia istniejących wybiegów – 1 951, 40 m²

Powierzchnia wybiegów po remoncie i przebudowie:
- wybieg takinów - 1348,80 m²
- wybieg jeleni 1269,45 m²

Powierzchnia przedwybiegów:
- takinów - 265,60 m²
- jeleni - 231,00 m²

Powierzchnia tarasów drewnianych – 61, 40 m²

Długość nowych ogrodzeń i palisad - 421,80 m.b.

Wykonawca: CREOPROJECT / Architektura: Bartosz Żmuda

Partnerzy

Bootstrap Slider