Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

Dolnośląski Gryf dla prezesa Zoo Wrocław

2017-10-26
Dolnośląski Gryf dla prezesa Zoo Wrocław

Dolnośląski Gryf dla prezesa Zoo Wrocław w ramach konkursu „Dolnośląski Gryf-Nagroda Gospodarcza”. O statuetkę walczyły lokalne przedsiębiorstwa i jednostki samorządu terytorialnego.

Podczas tegorocznej edycji, wśród nagrodzonych znalazł się prezes zarządu Zoo Wrocław, Radosław Ratajszczak, wyróżniony specjalnym Gryfem dla Osobowości Dolnego Śląska.

– Jest mi niezmiernie miło odbierać tak ważną nagrodę – mówił Radosław Ratajszczak podczas Gali Rozdania Dolnośląskich Gryfów. – Dla nas parametry takie jak sprzedaż, zysk, dochód – to środek, a nie cel. Naszym celem jest ochrona ginących gatunków, edukacja, badania naukowe, a także dostarczanie rozrywki na wysokim poziomie.“ Radosław Ratajszczak na stanowisku dyrektora Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu znajduje się od 2007 roku, a od momentu przekształcenia instytucji w spółkę, pełni funkcję jej prezesa. Jest również pomysłodawcą działającego od 2014 roku Afrykarium, które w ciągu trzech lat odwiedziło już ponad 5 milionów osób. Tym samym wrocławskie zoo stało się najpopularniejszą biletowaną atrakcją turystyczną w Polsce, wyprzedzając takie miejsca jak Zamek Królewski na Wawelu czy Kopalnia Soli w Wieliczce. Obecnie ogród jest domem dla 12 tys. zwierząt, reprezentujących ponad 1 100 gatunków, również tych zagrożonych wyginięciem. To przede wszystkim o ich ocalenie walczy zoo, podejmując szerokie działania misyjne – zarówno o charakterze lokalnym, jak i w naturalnych środowiskach występowania gatunków. Wrocławscy specjaliści zaangażowani są między innymi w działania mające na celu zbadanie nowo odkrytego gatunku szczura skalnego w Laosie.

Grygy Dolnośląskie 2017O tym, jak ważną rolę pełnią w tym zakresie ogrody zoologiczne, mówił Radosław Ratajszczak: - Dzisiaj jest dla mnie bardzo szczególny dzień. Rano otrzymałem informację, że udał się połów vaquity. To nieduży delfin, mający około 1,2 metra, żyjący w Zatoce Meksykańskiej. W środowisku wystepowania przetrwało tylko 21 osobników. Podjęto decyzję o odłowie i przeniesieniu ich do specjalnie przygotowanych ośrodkow, gdzie można będzie je rozmnożyć. W ten sposób walczymy o przetrwanie zagrożonych gatunķów.

„Dolnośląski Gryf” dla Radosława Ratajszczaka to również wyróżnienie stolicy Dolnego Śląska: - Wrocław dał mi wielką szansę i ogromny kredyt zaufania. Jestem przeszczęśliwy, że mogłem przyczynić się do rozwoju tego miasta – podsumował prezes zoo. Konkurs „Dolnośląski Gryf – Nagroda Gospodarcza” już po raz 14, został zorganizowany przez Zachodnią Izbę Gospodarczą, Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, Związek Pracodawców Polska Miedź oraz Pracodawców RP. Nagrodą wyróżniane są najważniejsze osiągnięcia gospodarcze regionu, charakteryzujące się innowacyjnością i zaangażowaniem inwestycyjnym. Celem tego najbardziej prestiżowego konkursu z dziedziny biznesu, nauki, polityki i kultury jest promowanie działań na rzecz lokalnej społeczności i złożenie wyjątkowego podziękowania dolnośląskim podmiotom gospodarczym.

Partnerzy

Bootstrap Slider