Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies.

Witamy na stronie Wrocławskiego Zoo!

Godziny otwarciaKUP BILET Language:
Odwiedź:

Kampania na Rzecz Ochrony Lokalnej Bioróżnorodności 2016/17

Na lata 2016 i 2017 została ogłoszona nowa kampania na rzecz ochrony lokalnej bioróżnorodności (EAZA Let it Grow Campaign - Return of the Natives), którą nazwaliśmy Co w Trawie Piszczy?
Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów (EAZA) współorganizuje obecną kampanię razem z dwoma europejskimi instytucjami Botanical Gardens Conservation International i Ecsite, the network of European Science Centres.
 
W oparciu o kampanię powstało zadanie pn. "Co w trawie piszczy" edukacja ekologiczna w zakresie ochrony lokalnej bioróżnorodności prowadzona przez wrocławskie ZOO, które uzyskało wsparcie finansowe z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

WFOŚiGW

Wartość ogólna zadania: 93 096,00 zł
Wysokość dofinansowania: 52 900,00 zł
www.wfosigw.wroclaw.pl.
Najbliższe dwa lata zostaną poświęcone na propagowanie wiedzy z zakresu ochrony lokalnych gatunków zwierząt i roślin, a także ekosystemów i środowisk cennych przyrodniczo. W tym czasie odbędzie się szereg konkursów i różnych tematycznych wydarzeń oraz akcji, do udziału w których już teraz zapraszamy.
Obecną kampanię reprezentować będą następujące gatunki: wróbel domowy, skowronek zwyczajny, pszczoła miodna, kozioróg dębosz, żółw błotny, żółw ozdobny, barszcz Sosnowskiego, mopek, stornia, siedzuń sosnowy.

OPRACOWANIE KAMPANII

Na opracowanie kampanii składają się dwie części. Pierwsza jest poświęcona zagadnieniom ogólnym, druga opisuje wybrane gatunki. Mamy nadzieję, że całość okaże się pomocna, szczególnie osobom, które planują uczestniczyć w różnych konkursach, jakie szykujemy.

KONKURSY
 1. młodsi (wiek 13 – 15 lat),
 2. starsi (od 16 lat wzwyż).
 1. 5 – 6 lat,
 2. 7 – 9 lat
 3. 10 – 12 lat.
 1. 7 – 9 lat,
 2. 10 – 12 lat.

Szczegóły konkursów wraz z regulaminami do pobrania znajdują się w zakładce Konkursy.

WYDARZENIA
 • Seminarium naukowe "Bioróżnorodność to My - wyzwania, zagrożenia i ich konsekwencje"
         Współorganizator - Wydział Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Wrocławskiego
         Termin - 27 kwietnia 2017 roku, rozpoczęcie o 09:30
         Miejsce - sala konferencyjna Afrykarium na terenie ZOO Wrocław
Już teraz zapraszamy do uczestnictwa wszystkich zainteresowanych tematyką ochrony bioróżnorodności w wymiarze lokalnym oraz w przestrzeni miejskiej. Podczas seminarium chcemy poruszyć zagadnienia tj. rola owadów zapylających w utrzymaniu bioróżnorodności, regulacja Odry i jej wpływ na bioróżnorodność, kształtowanie bioróżnorodności w przestrzeni miejskiej i jej znaczenie dla mieszkańców, kierunki rozwoju terenów zielonych w ramach infrastruktury miejskiej, zrównoważony rozwój a także zagadnienia związane z produktami ekologicznymi i kształtowania prawidłowych postaw konsumenckich.

Roboczy program seminarium znajduje się tutaj.


ZGŁOSZENIA: Uczestników i dyskutantów zapraszamy do zgłaszania się drogą mailową na adres zoo-edukacja@zoo.wroc.pl i telefoniczną +48 71/34 07 109, +48 71/34 07 125 do 26 kwietnia 2016 roku.
Można także wpisać się na listę uczestników w dniu seminarium. Lista wyłożona będzie w Punkcie Obsługi Klienta i w sali audytoryjnej Afrykarium.
Uczestnicy seminarium wchodzą na teren ZOO Wrocław bezpłatnie, bramą główną, kierując się do Punktu Obsługi Klienta w celu rejestracji. 

 • Gra miejska "Zielono Mi"
Wciągająca zabawa dla rodzin i przyjaciół, angażująca do działań proekologicznych i zachęcająca do troski o środowisko naturalne. Uczestnicy nauczą się, jak ich codzienne czynności wpływają na funkcjonowanie ekosystemów, odpowiedzą na szereg pytań i wykonają przydzielone im zadania.
 • ZOOQuest
To zabawa terenowa polegająca na przejściu trasy, po której prowadzą informacje zawarte w karcie pracy. Karta udostępniona będzie za darmo w serwisie internetowym zoo (do samodzielnego pobrania) i w POK (Punkcie Obsługi Klienta) przy Bramie Głównej. Gra polegać będzie na odkrywaniu bioróżnorodności na terenie zoo, poprzez odwiedzenie wybranych miejsc, oznakowanych drewniana budką oraz zebraniu pamiątkowych pieczątek.
Pakiety edukacyjne przeznaczone są dla wszystkich, którzy planują przeprowadzić samodzielnie warsztatów edukacyjnych, są one dedykowane poszczególnym grupom wiekowym (dzieci przedszkolne, uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych). W skład pakietu wchodzi: prezentacja multimedialna, karta pracy dla uczestnika, instrukcja przeprowadzenia warsztatów dla nauczyciela/prowadzącego.
 • Punkt edukacyjny młodego przyrodnika
W europejskiej części zoo, koło ekspozycji dla rysiów europejskich i żbików, powstanie miejsce służące celom edukacyjnym. Zakupiona i posadowiona infrastruktura umożliwi samodzielne przyswajanie wiedzy w sposób standardowy (tablice edukacyjne), jak i nietypowy (ścieżka zmysłów, skocznia). Punkt skierowany będzie szczególnie dla dzieci i młodzieży, a jego wyposażenie umożliwi edukację poprzez zabawę.
 • Łąka kwietna
W ramach promocji lokalnych ekosystemów planujemy założenie wieloletniej łąki kwietnej. Jej celem będzie ukazanie lokalnej bioróżnorodności, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków roślin kwitnących i miododajnych. Mamy nadzieję, że oprócz prezentowania różnorodności botanicznej, będzie ona także domem dla wielu gatunków zwierząt, które będą tam szukać pożywienia i schronienia. Najwięcej uwagi poświęcimy rodzimym owadom i ich roli w przyrodzie, a także zagrożeniom na które są narażone (chemizacja rolnictwa i sadownictwa). Łąka kwietna będzie stanowić też przykład, jak każdy z nas w prosty sposób może wspierać przyrodę.
 • Warsztaty z budowy budek lęgowych
Późną wiosną zapraszamy dzieci na warsztaty z budowy budek lęgowych. Liczymy, iż zaproszeni eksperci podzielą się swoją wiedzę i przybliżą problemy związane z brakiem naturalnych siedlisk (starych, dziuplastych drzew, wiatrołomów i wiatrowałów, szczelin itp.), które niezbędne są zwierzętom do wyprowadzenia lęgów lub bezpiecznego schronienia. Warsztaty poprzedzać będą krótkie wykłady specjalistów z zakresu budowy budek (przeznaczenie budek, materiały do budowy, projekty budek i ich lokalizacja w terenie), ornitologa, entomologa oraz teriologa. Wykłady odbędą się w sali konferencyjnej Afrykarium.
 • Wystawa edukacyjna „Co w trawie piszczy?”
Będąc we wrocławskim Afrykarium odwiedźcie też dwie sale wystawowe kpt. Nemo, gdzie znajduje się wystawą tematyczna poświęconą problemom poruszanym w kampanii. Poprzez ekspozycję 20 plakatów chcemy przekazać garść informacji nt. ochrony rodzimych gatunków, regulacji rzek, produktów ekologicznych i wiele innych, zachęcić do refleksji nad słusznością wycinania drzew i potrzeba ochrony ekosystemów. Może dzięki tej wystawie uda się wykształcić prawidłowe i odpowiedzialne zachowania społeczne i postawy ekologiczne.


Wystawa edukacyjna Co w trawie piszczy? Wystawa edukacyjna Co w trawie piszczy? Wystawa edukacyjna Co w trawie piszczy? Wystawa edukacyjna Co w trawie piszczy?


Masz pytania? Skontaktuj się z nami.

Sekcja Marketingu i Edukacji
zoo-edukacja@zoo.wroc.pl
+48 71 34 07 109 
+48 71 34 07 125 

 

 

Partnerzy

Bootstrap Slider